Na počátku všeho byl nápad…

…nápad udělat „něco“ s nevyužitým vnitřním atriem sevřeným ze všech stran školní budovou. Po celých 40 let, co škola stojí, rostla v atriu jen tráva, 3 ovocné stromy a majestátní bříza. Vše se změnilo na podzim roku 2018, kdy se na webových stránkách Státního fondu životního prostředí ČR objevila Výzva č. 16/2017 k předkládání žádostí o poskytnutí podpory. Výzva byla určena základním a mateřským školám a týkala se vybudování zahrady nebo učebny v přírodním stylu. 85% finančních nákladů na realizaci by hradil SFŽP, zbylých 15% pak zřizovatel – Statutární město Prostějov.

Nápad se nám líbil, takže jsme zkusili vytvořit projekt s názvem „Příroda učí s námi“, ve kterém jsme popsali, jak bychom si představovali budoucí využití učebny a s pomocí zahradní architektky i vzhled atria, ve kterém bude učebna umístěna. Do našeho nápadu jsme zapojili i žáky školy, kteří se měli ve výtvarné výchově pokusit navrhnout vzhled učebny a v hodinách českého jazyka se zase zamyslet nad budoucím využitím.

To už jsme ale spolupracovali se zahradní architektkou, která navrhla celkový vzhled učebny s použitím výhradně přírodního materiálu – dřeva. Spolupráce se zpočátku zdála přínosná, návrh se nám moc líbil. Problém ovšem nastal v okamžiku, kdy jsme vypsali výběrové řízení na zhotovitele učebny. Rozpočet zpracovaný architektkou bohužel neodpovídal reálným cenám, byl podhodnocen a navíc v něm nebyly zahrnuty zvýšené náklady související s pracemi, neboť vstup do atria je možný pouze přes vnitřní chodby školy, takže se nemohla použít žádná těžká technika.

Reálně tedy hrozilo, že se projekt neuskuteční, protože nám v rozpočtu na realizaci učebny chybělo necelých 120 000,- Kč. Pomohl zřizovatel. Rada města Prostějova na své schůzi souhlasila s navýšením finančních prostředků, takže vysoutěžená firma se ihned pustila do práce. Pomohli ale i žáci a rodiče sdružení v SRPŠ s výsadbou rostlin a keřů.

Učebna se oficiálně otevřela 30. září 2019 za přítomnosti mnoha vzácných hostů, např. náměstkyně primátora Ing. Milady Sokolové, bývalé náměstkyně primátorky a současné ředitelky SZŠ Mgr. Ivany Hemerkové, Mgr. Petra Ošťádala, předsedy školské rady nebo Mgr. Veroniky Stražické, předsedkyně SRPŠ. Dokončení učebny proběhlo těsně před prázdninami, přes letní měsíce se všechno krásně rozrostlo a zazelenalo a v půlce září žáci spolu s učiteli dosadili cibuloviny a zbylé prostory zatravnili a zamulčovali kůrou. Součástí učebny jsou kromě tradičního vybavení stoly a židlemi také budka pro netopýry, meteostanice, ukázky hornin a minerálů, budky pro ptáky, ale i panel s připomínkou toho, za kolik let se v přírodě rozpadnou vyhozené odpadky z plastu, plechu, papíru… Z rostlin a dřevin, kterým se v učebně jistě bude dařit, stojí za zmínku kdouloň nebo šalvěj přeslenitá, neboli „babské ucho“, známé z filmu „Dívka na koštěti“.

Učebna bude sloužit nejen žákům naší školy, kteří se o ni budou i starat, ale i dětem z mateřských škol, pro které budeme v průběhu roku pořádat různé environmentální programy.

Na počátku všeho byl nápad a na konci vybudování přírodní učebny. Děkujeme všem podporovatelům, kteří věřili stejně jako my, že se dílo podaří.

Copyright © Škola Dr. Horáka, Prostějov | Prohlášení o přístupnosti